Daržovių derlius priklauso nuo daugelio faktorių: vietos ir dirvos, žemės įdirbimo, tręšimo, daržovių priežiūros, bei nuo sėklų kokybės. Ne veltui yra tokia patarlė: “Ką pasėsi, tą ir pjausi”. Todėl iš tikrųjų labai svarbu atsižvelgti į sėklos kokybę. Tik geros veislės ir tinkamai išaugintos bei paruoštos sėklos užtikrina gerą ir kokybišką derlių.
Tam, kad sėklos kuo vienodžiau ir greičiau dygtų, reikia jas tinkamai paruošti. Paruošimas sėjai susideda iš šių priemonių: sėklos valymo, rūšiavimo, beicavimo, mirkymo, daiginimo, stratifikavimo, jarovizavimo, sėklos šildymo sausu oru, sėklos užgrūdinimo keičiant temperatūrą ir kt. Žemiau rasite pagrindinius sėklų paruošimo būdus.
Sėklos valymas ir rūšiavimas. Šiuo metu retas daržininkas, sėklas ruošiasi pats, nes sėklų pasiūla tikrai yra didžiulė ir daug paprasčiau jas nusipirkti negu pasiruošti pačiam. Tačiau netgi ir iš parduotuvės įsigytas sėklas verta peržiūrėti, atsirinkti didesnio ar vidutinio dydžio sėklas, tuomet derlius tikrai bus gausesnis ir geresnis. Agurkų, moliūgų, svogūnų, morkų ir petražolių sėklas galima rūšiuoti pamerkiant jas į 5 % druskos tirpalą. Sėklos supilamos į šį tirpalą ir išmaišomos, tos sėklos, kurios yra menkavertės, jos iškyla į paviršių, o geros, sunkios sėklos nuskęsta. Visos plaukiančios sėklos pašalinamos, o nuskendusios išdžiovinamos ir sėjamos.
Sėklos mirkymas. Kai kurių daržovių, pvz. morkų, svogūnų, petražolių, burokėlių ir kt. sėklos ilgai nedygsta, todėl prieš sėją galima jas pamirkyti vandenyje. Pasėtos išbrinkusios šių daržovių sėklos sudygsta 3 – 4 dienomis greičiau, negu sėjant nemirkytas. Mirkytas sėklas galima sėti tik į šiltą ir drėgną dirvą, nes jeigu pasėjama į labai sausą dirvą, daug sėklų nesudygsta.
Mirkoma taip: sėklos supilamos į negilų indą ir užpilamos vandeniu tiek, kad jis apsemtų sėklas. Užpylus per daug vandens, sėklos negauna oro ir jų daigumas sumažėja. Viena arba du kartus per dieną reikia pakeisti vandenį, pamaišyti sėklas. Mirkoma tol, kol sėklos išbrinksta. Kryžmažiedžių daržovių ir agurkų sėklos mirkomos 1 – 1,5 paros, svogūnų ir burokėlių: 2-3 paras, morkų, petražolių ir salierų sėklos: 3-4 paras. Prieš sėjimą sėklas patariama šiek tiek pradžiovinti, kad jos taptų birios ir būtų lengviau sėti.
Sėklų daiginimas. Daigintos sėklos sudygsta vienodžiau ir 4 – 6 dienomis anksčiau negu nedaigintos. Sėklos užpilamos vandeniu tiek, kad būtų visai apsemtos. Vanduo keičiamos 2 – 3 kartus, kad sėklos gautų oro. Po 12 – 24 valandų vandenį reikia nupilti, sėklos paskleidžiamos 10 – 15 storumo sluoksniu ir uždengiama drėgna medžiaga (geriausia tam tiktų marlės audinys, bet jo neturint tiks ir kitas medvilninis audinys). Mirkytos sėklos išbrinksta ir pradeda dygti. Geriausia patalpos temperatūra daiginimui 15 – 20° šilumos. Sėklos 3 – 4 kartus per parą permaišomos ir, jeigu yra per sausos, apipurškiamos vandeniu. Kai maždaug 35 – 50 % sėklų išleidžia sėklos ilgumo daigelius, jos sėjamos rankomis.
Daigintos sėklos sėjamos tik į pakankamai šiltą ir drėgną dirvą, nes sausoje ir šaltoje dirvoje, jos ilgai nesudygta ar net žūva. Dažniausiai daigintos sėklos sėjamos šiltnamiuose arba į dėžutes. Lauke daigintomis sėklomis galima sėti agurkus, pupeles ir pupas. Reiktų sėti ryte arba vakare, nes saulė gali išdžiovinti daigelius.
Sėklų stratifikavimas. Stratifikuojamos sėklos laikomos drėgname smėlyje, žemoje temperatūroje. Šis būdas taip pat naudojamas norint pagerinti sėklų dygimą bei padidinti derlių. Literatūroje pateikiami duomenys, kad pvz. stratifikuotos morkų sėklos sudygo 4 -12 dienų, o derlius pribrendo 10 – 15 dienų anksčiau, negu pasėjus nestratifikuotas sėklas. Be to, derlius stratifikavimo dėka padidėjo 20 – 40 %. Stratifikuojant beicuotos sėklos supilamos į maišelį, įleidžiamos į indą su vandeniu, vandens temperatūra turėtų būti apie 15 – 20° šilumos. Išbrinkusios sėklos sumaišomos su švariu drėgnu smėliu (1 daliai sėklų imamos 2 – 3 dalys smėlio). Sumaišytos su smėliu sėklos paskleidžiamos dėžutėje. Dėžės šonai ir viršus turi būti skylėti, kad galėtų įeiti oras. Dėžės laikomos šaltoje patalpoje, kurioje yra nuo 1° šalčio iki 2° šilumos. Greit dygstančios (kopūstų, agurkų) sėklos tokioje temperatūroje laikomos 3 – 6 dienas, o lėtai dygstančios (morkų, svogūnų, petražolių) – 10 – 15 dienų.