Sėjimas lauke

Parinkti tinkamą laiką daržovių sėjai yra labai svarbu, nes ne laiku pasėtos ar pasodintos jos dažnai nukenčia nuo šalnų. Tačiau sėjos negalima ir per daug vėlinti, nes per vėlai pasėjus ar pasodinus, augalams dažnai trūksta drėgmės dirvoje, daržovės nespėja laiku subręsti, derlius būna mažesnis ir prastesnės kokybės.

Aplinka ir jos veiksniai augalams sudaro didelę įtaką. Iš aplinkos augalai ima maistines medžiagas reikalingas jiems augti ir vystytis. Išorės sąlygos augalams ypač svarbios jų vegetacijos metu. Augalui ne vis tiek, ar jis pakankamai gaus šilumos, drėgmės ir šviesos, ar jis kentės šaltį, sausrą ir badaus. Nuo šių aplinkos sąlygų priklausys augalų derlius.

Vienais metais išorės sąlygos augalams yra palankesnės, ir jie užauga stipresni, gausiau dera; kitais metais augalai nukenčia dėl netinkamų aplinkos sąlygų, o kartais visai žūva.

Kokiu gilumu įterpti sėklą, priklauso nuo sėklos didumo, jų savybių greitai ar lėtai brinkti ir dygti, sėjos laiko ir dirvos savybių.

Sunki ir greitai dygstanti sėkla (ridikų, ropių, kopūstų) sėjama sekliau, o lėtai dygstanti (morkų, petražolių, svogūnų) – giliau. Per sekliai įterpus lėtai dygstančią sėklą, viršutinis žemės sluoksnis greitai išdžiūsta, ir sėklai neužtenka drėgmės sudygti. Kuo anksčiau sėjama, tuo sėklą galima sekliau įterpti, nes tuo metu dirvoje yra daugiau drėgmės ir jos paviršius lėčiau džiūsta.

Daržovės gali būti sėjamos pakrikai, lizdais ir eilutėse. Kokiu būdu besėtume, turime stengtis jas pasėti kaip galima lygiau ir vienodžiau. Šiame darbe taip pat reikia įgudimo. Stambią sėklą visuomet lengviau pasėti negu smulkią. 

Dažniausia klaida sėjant – kuomet sėjama per tankai. Taip pasėti daigeliai blogiau auga, sugaištama daugiau laiko jiems išretinti ir bereikalingai eikvojama sėkla. Kad smulkios sėklos nepasėtume per tankiai, galima ją sumaišyti su sausu smėliu. Sėklos sėjamos tiesiog iš sėklų pakuotės arba sėkla imama žiupsneliais ir sėjama iš trijų pirštų tarpo. Daržovės tik tada greitai sudygsta, kai sėkla patenka į truputį suspaustą žemę – tuomet daigeliams lengviau paimti drėgmę.

Pakrikai sėjama rankomis. Šis sėjos būdas turi daug trūkumų, nes sėkla pasėjama nevienodu tankumu bei gilumu, todėl netolygiai sudygsta. Pakrikai gali būti sėjama tik dėžutėse, inspektuose, jeigu daigai bus pikiuojami.

Lizdais dažniausiai sėjamos tokios daržovės, kurioms reikia didelių atstumų (moliūgai, cukinijos, vijoklinės pupelės ir kt.).

Sėklas sėti eilėmis yra geriausia, nes sėklos įterpiamos vienodu gilumu ir visos kartu dygsta.