Dirvos parinkimas daržovėms

Dirva augalus turi aprūpinti maistu ir drėgme. Daržovės šių dviejų pagrindinių veiksnių (maisto medžiagų ir drėgmės) atžvilgiu kelia ypatingus reikalavimus. Joms reikia iš dirvos daug ir lengvai įsisavinamų maisto medžiagų. Drėgmės dirvoj daržovėms turi būti tiek, kad ištirptų kuo daugiau maisto medžiagų, o šaknys tirpalą lengvai galėtų įsiurbti tada, kai jo augalui labiausiai reikia. Šiuos pagrindinius reikalavimus ne visos dirvos gali patenkinti.

Lengvose smėlio dirvose daržovės neranda pakankamai nei maisto medžiagų, nei drėgmės. Be to, jose tiek maisto medžiagų, tiek ir vandens kiekis yra labai nepastovus. Organinės trąšos lengvose dirvose greit supūva ir virsta mineraliniais junginiais, kurie, kaip ir mineralinės trąšos, greit ištirpsta smarkesniam lietui palijus ir išplaunami į gilesnius sluoksnius, kur augalų šaknys jų nepasiekia. Todėl daržovės smėliuose negali apsirūpinti maisto medžiagomis, taigi negali duoti gausaus derliaus.

Sunkūs dirvožemiai, ypač sunkieji moliai, daržovėms irgi netinka. Šiose dirvose maisto medžiagų gali būti pakankamai, tačiau daržovių šaknys ne visada jomis gali pasinaudoti. Moliuose organinės trąšos dėl oro stokos pūva lėtai, o mineralinėmis trąšomis, nors jos ir greit ištirpsta, augalų šaknys negali pasinaudoti dėl drėgmės pertekliaus. Molinėse blogos struktūros dirvose dažnai būna per daug drėgmės. Tada jose oro yra mažai, nes vanduo jį išstumia. Trūkstant dirvoje oro, veikia žalingos anaerobinės bakterijos. Pastarosios organines medžiagas paverčia junginiais, kurių augalų šaknys negali paimti. Taigi molinėse blogos struktūros dirvose daržovės didelio derliaus neduoda ne dėl maisto medžiagų stokos, bet dėl jų neprieinamumo.

Daržovėms geriausiai tinka vidutinio sunkumo dirvos: priesmėliai, vidutinio sunkumo priemoliai ir lengvieji moliai.

Priesmėliai – tinkamiausios dirvos ankstyvosioms daržovėms. Pavasarį jos greičiau išdžiūsta ir įšyla. Priesmėliuose paprastai maisto medžiagų būna nepakankamai, todėl reikia patręšti organinėmis trąšomis, taikyti sėjomainą, leisti dirvai pailsėti, auginti sideratinius augalus, kad daržovės gautų maistinių medžiagų bei pagerėtų dirvos struktūra.

Priemoliai ir lengvieji moliai – tinkamiausios dirvos šakniavaisinėms ir kopūstinėms daržovėms. Šios dirvos paprastai yra derlingesnės už priesmėlius. Tokiose dirvose maisto medžiagos ne taip greitai išsiplauna, todėl maisto medžiagų kiekis jose per vasarą ne taip stipriai keičiasi, bei jose lengviau sudaryti ir palaikyti trupininę struktūrą. Todėl šios dirvos yra tinkamiausios daugumai daržovių. Tačiau jas sunkiau įdirbti. Pavasarį jas galima pradėti dirbti vėliau už priesmėlius, taip pat joms reikia daugiau organinių trąšų.